Szanowni Państwo,
W TROSCE O ZDROWIE PAŃSTWA ORAZ NASZYCH PRACOWNIKÓW
w związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dot. przeciwdziałania Koronawirusowi SARS-CoV-2,
interesanci w Urzędzie Miejskim w Morągu przyjmowani są po wcześniejszym umówieniu telefonicznym - tel. 89 757 22 31

Szlaki turystyczne

Interesujące miejsca na trasie Miejskiego Szlaku Turystycznego:

Mury obronne, XIV–XV w., wykonane z głazów narzutowych i cegieł, do naszych czasów zachowały się jedynie ich fragmenty. 

Fragmenty oryginalnej zabudowy Starego Miasta, w obrębie którego zachowała się niewielka ilość domów murowanych lub szachulcowych z XVIII i XIX w. Niektóre z nich (przy ul. Samulewskiego) zbudowano na występach średniowiecznych murów miejskich.

Ratusz gotycki, XIV w., mimo kilkakrotnej przebudowy zachował swój średniowieczny charakter. Jego prostokątną bryłę zbudowaną z cegły, z dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami, wieńczy dach z wysmukłą wieżyczką zegarową. Odrestaurowany w 2006 r.

Armaty, odlane w Liège w Belgii, pochodzą z czasów wojny prusko-francuskiej (1870–1871). W Morągu znajdują się od 1914 r. 

Dom rodzinny J. G. Herdera, wzniesiony w 1697 roku po wielkim pożarze miasta. W 46 lat później nabyła go rodzina Herderów. Uległ zniszczeniu w 1945 r. Na jego miejscu wzniesiono budynek współczesny. W 1964 r. umieszczono na nim tablicę pamiątkową upamiętniającą rocznicę śmierci filozofa z Morąga.

Pomnik pamięci Johanna Gottfrieda Herdera, niemieckiego pisarza i filozofa historii, urodzonego w Morągu w 1744 r. i mieszkającego tu do 18. roku życia. Nazywany jest on twórcą niemieckiej filozofii historycznej, ojcem slawistyki. Pierwotny pomnik poświęcony pamięci Herdera, który powstał w 1854 r., zniknął w 1945. Obecny, dar Niemieckiego Ministerstwa Kultury, odsłonięto w 1964 r.

Gotycki Kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła, budowany przez dwieście lat (XIV–XVI w.). Stanowi rzadki przykład, na tym terenie, budowli trzynawowej z trójbocznym prezbiterium oraz wieżą umieszczoną w narożniku między prezbiterium, a nawą północną. Od południa przylega do niej kaplica, od północy – kruchta. Kościół posiada unikatowe wyposażenie wnętrza. Warto zwrócić uwagę na ogromny krucyfiks z końca XIV w., rzeźbione płyty nagrobne z tego samego okresu, upamiętniające dobroczyńców kościoła – małżonków Dohnów, XV-wieczne malowidła ścienne w prezbiterium, a także na barokowe rzeźbione ołtarze, fragmenty baptysterium oraz odrestaurowane organy, wykonane przez miejscowy warsztat Obuchów, znany dawniej w całych Prusach. 

Zamek Krzyżacki, pierwotny zbudowany w 1280 r. na cyplu północnego brzegu jeziora Morąskiego, murowany. Pełnił funkcję nie tylko administracyjną, ale także zabezpieczał drogi biegnące z zachodu i północy na południe. Prawdopodobnie miał kształt regularnego czworoboku, otoczonego fosą. W XV w. przez krótki czas stanowił siedzibę wielkiego mistrza Henryka von Plauena, który zmarł tutaj w 1470 r. Po sekularyzacji Zakonu zamieszkiwali w nim urzędnicy książęcy oraz przedstawiciele Kościoła Kalwińskiego. W XIX w. zamek częściowo rozebrano i przebudowano. Obecnie jest rekonstruowany przez prywatnego właściciela.

Rozlewisko morąskie, o powierzchni 121,7 ha, stanowi wspaniały, dobrze zachowany ekosystem bagienny. Uznane zostało za użytek ekologiczny z racji występowania na jego obszarze ok. 150 gatunków ptaków, w tym kilka unikalnych na skalę europejską.

Pałac Dohnów, pochodzący z lat 1562–1571. W 1697 r. został zniszczony przez pożar, który strawił większą część miasta. W latach 1717–1719 został odbudowany przez J.K. Hindersina w stylu barokowym. Obecnie mieści się w nim Muzeum im. J.G. Herdera, stanowiące oddział Muzeum Warmii i Mazur. Prezentuje wystawę poświęconą pamięci Johanna Gottfrieda Herdera, zbiory ilustrujące historię i kulturę regionu, zwłaszcza sztukę dworską okresu nowożytnego oraz posiada bogatą ekspozycję malarstwa holenderskiego (XVII i XVIII w.).

Barokowy zegar słoneczny, niezwykle rzadko spotykany obiekt znajdujący się przy Pałacu Dohnów. Wykonany w 1741 r. z piaskowca w formie spiętrzonych sześcianów i kul. Składa się z kilkunastu „zegarów”.

Zabytkowa Wieża Ciśnień z 1906 r. o cechach neogotyckich. Zbudowana z czerwonej cegły, dach pokryty dachówką ceramiczną. Obecnie jest rekonstruowany przez prywatnego właściciela

Pomnik i cmentarz Poległych Żołnierzy Armii Radzieckiej, postawiony na miejscu dawnego kościoła katolickiego, rozebranego po wojnie. 

Mapa Miejskiego Szlaku Turystycznego

Szlaki Rowerowe

Szlak rowerowy czerwony: Morąg – Bogaczewo – Gulbity – Niebrzydowo Wielkie – Naryjski Młyn – Roje – Ponary – Boguchwały – Wilnowo – Lusajny Małe – Kretowiny – Dury – Morąg

Długość szlaku: 37,2 km

Szlak rowerowy niebieski: Morąg – Raj – Lubin – Bożęcin – Ruś – Prośno – Tarda – Bartężek – Słonecznik – Wenecja – Kudypy – Jędrychówko - Morąg 

Długość szlaku: 36,5 km

Szlak rowerowy zielony: Morag – Nowy Dwór – Chojnik – Kępa Kalnicka – Kalnik – Złotna – Markowo – Strużyna – Jurki – Morąg

Długość szlaku: 40,3 km

Mapa szlaków rowerowych na terenie Gminy Morąg- w ramach projektu zrealizowanego w partnerstwie ze Związkiem Stowarzyszeń "Kraina Drwęcy i Pasłęki"