Szanowni Państwo,
W TROSCE O ZDROWIE PAŃSTWA ORAZ NASZYCH PRACOWNIKÓW
w związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dot. przeciwdziałania Koronawirusowi SARS-CoV-2,
interesanci w Urzędzie Miejskim w Morągu przyjmowani są po wcześniejszym umówieniu telefonicznym - tel. 89 757 22 31

Bożęcin – pałac klasycystyczny z 1845 r, do 1945 własność rodziny Graeve. W pobliskim parku cmentarz rodzinny dawnych właścicieli. Obecnie majątek jest w posiadaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 

Chojnik – wieś założona w 1363 r. Barokowy kościół parafialny z XVIII w.
 

Jurecki Młyn – w tej miejscowości zginął w 1807 r., podczas kampanii napoleońskiej, generał Roman Karłowicz Anrep. Dla uczczenia jego pamięć w 1852 r. postawiono pomnik.

Kalnik – barokowy kościół zbudowany w latach 1730–1738 oraz dwie chałupy z XIX w. W pobliżu wsi, w niewielkim zagajniku, pomnik mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej.
 

Kretowiny – wieś powstała w 1448 r. Malowniczo położona u nasady dużego półwyspu na jeziorze Narie. Znajduje się tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów oraz domków letniskowych. Jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego, korty tenisowe, boiska sportowe, w tym do siatkówki plażowej  oraz dogodne warunki do nurkowania i żeglowania.

Markowo – wieś powstała w l. 1402–1408. Do roku 1945 należała do rodziny Dohna-Reichertswalde. We wsi pozostałości renesansowego pałacu (1701–1704) Dohnów oraz park krajobrazowy i stawy. Od 2000 r. własność prywatna. Pomnik mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej.

Słonecznik – barokowy kościół parafialny z 1694 r. Przy świątyni drewniana dzwonnica z XIX w. oraz pomnik poległych w I wojnie światowej, który obecnie jest kapliczką.
 

Wenecja – wieś powstała w 1336 r. Warto zobaczyć klasycystyczny pałac z przeł. XVII i XVIII w. otoczony pięknym parkiem, kuźnię z 1756 r., która obecnie pełni funkcję kaplicy oraz starą szkołę z przeł. XIX i XX w.